• rabat
  • opieka
  • wypozyczalnia
  • wizyta

Jak zrobić zastrzyk podskórny?

Zastrzyk podskórny w brzuch

Obejrzyj krótki materiał filmowy, na którym pielęgniarka prezentuje technikę wykonywania zastrzyków podskórnych.Zastrzyk podskórny polega na podaniu substancji czynnej do tkanki tłuszczowej znajdującej się pomiędzy skórą a mięśniami. Lek podany w ten sposób wchłania się wolniej (słabsze ukrwienie rejonu iniekcji) niż np. po podaniu domięśniowym lub dożylnym, dlatego zazwyczaj działa dłużej i mniej gwałtownie.

Pielęgniarka na filmie pokazuje popularną i relatywnie bezpieczną metodę robienia zastrzyków podskórnych. Technika opiera się na utworzeniu palcami fałdu ze skóry pacjenta. Fałd ogranicza ryzyko nakłucia znajdujących się głębiej naczyń i mięśni. Igła wbijana jest w wierzchołek fałdu skórnego, najczęściej pod kątem 90°. U osób bardzo szczupłych, o cienkiej warstwie tkanki tłuszczowej pod skórą igłę można wbić pod mniejszym kątem (90°- 45°)- najczęściej umożliwia to uzyskanie nieco dłużej drogi dla igły. W większości przypadków po prawidłowym umieszczeniu igły pod skórą można rozluźnić skórę. U bardzo szczupłych pacjentów może zachodzić konieczność trzymania fałdu przez cały czas trwania iniekcji- w celu uniknięcia przemieszczenia igły do tkanek znajdujących się głębiej. Czasami utrzymywanie zbyt mocnego ucisku podczas robienia zastrzyku podskórnego może powodować opór dla tłoka strzykawki i wywoływać ból u pacjenta.

Film został przygotowany dla pacjentów, żeby wiedzieli, czego mogą się spodziewać podczas zabiegu przeprowadzanego przez profesjonalistę. Nie należy wykonywać zastrzyków samodzielnie- bez odpowiedniego przeszkolenia gdyż może to doprowadzić do utraty zdrowia lub życia.